Sign-In  Register
          
Show Results 2017

Auction
Sale Order CLASS Owner School Buyer Amount
1 Grand Champion Floral Design Cooper, Caitlyn K Triad Engineering, $4,250.00
2 Grand Champion Fryer Rabbits Tracy, Emily K Avenue J Embroidery, $1,700.00
3 Grand Champion Broilers Smee, Amanda KC TNG Utility, $2,200.00
4 Grand Champion Turkey Kiefer, Nolan K Nichols,Bryan $3,700.00
5 Grand Champion Lamb Tipton, Hannah KC Odom,Charlie $4,000.00
6 Grand Champion Goat Orr, Ashlan K DeShazer,Sandra $3,500.00
7 Grand Champion Swine Harrold, Mikayla K Eldridge Roofing & Restoration Inc., $3,750.00
8 Grand Champion Horticulture Klein, Michael K Spring Klein RV, Boat, Trailer Storage, $4,500.00
9 Grand Champion Steer Smee, Amanda KC Claudia Redden & Associates, $7,500.00
10 Reserve Champion Floral Design Gonzalez, Danely KF Szymczak Properties, $1,700.00
11 Reserve Champion Fryer Rabbits Stout, Taylor K MMIA (M. Marlon Ivy & Associates), $1,200.00
12 Reserve Champion Broilers Albert, Bailey K Jiral Farms, $2,100.00
13 Reserve Champion Turkey Rojas, Soleil KF MMIA (M. Marlon Ivy & Associates), $1,500.00
14 Reserve Champion Lamb Towery, Madison KC Odom,Charlie $2,100.00
15 Reserve Champion Goat Orgill, Nanci (Lexi) KC WDM, $2,100.00
16 Reserve Champion Swine Fernandez, Maya KF Boatman Construction LLC, $2,700.00
17 Reserve Champion Horticulture Gilbert, Sarah KO Gulf Coast Materials, Inc., $1,300.00
18 Reserve Champion Steer Dibbs, Ashley K MMIA (M. Marlon Ivy & Associates), $5,000.00
19 Goat Showmanship Winner Kiefer, Nolan K Henricksens Hole In One, $2,400.00
20 Lamb Showmanship Winner Cooper, Caitlyn K Barnyard Buddies, $1,300.00
21 Swine Showmanship Winner Ramirez, Uvaldo KF The Ex's, $2,400.00
22 Steer Showmanship Winner Stockinger, Ryan KO Elizabeth & Harold Williams Foundation, $4,500.00
23 3rd Place Fryers Oeltjen, Tyler K Hugh,John C. $1,500.00
24 1st Place Class 1 Swine Bryan, Taylor K DeShazer,Hank $1,500.00
25 3rd Place Broilers Territo, Renee K Premium Air Services, $1,500.00
26 3rd Place Turkey Peterson, Kyillah KO Stockinger & Sons Cable Co, $1,200.00
27 1st Place Class 2 Swine Curry, Tyrell KF Northwest Inc., $1,750.00
28 1st Place Class 2 Lamb Koeck, Molly K Masterflo/Streamflo, $1,800.00
29 1st Place Class 2 Goat Bond, Jaylon KO TNG Utility, $1,600.00
30 1st Place Class 4 Swine Argueta, Kaylie K Nicholson,Randy and Suzanne $1,750.00
31 1st Place Dish Garden Sutton, Courtney K TNG Utility, $700.00
32 1st Place Class 1 Steer Peterson, Kyillah KO Jackson Custom Slaughter, $3,000.00
33 4th Place Fryers Farrier, Coleman K Klein FFA Alumni, $700.00
34 4th Place Broilers LaGrappe, Mackenzie KC Henricksens Hole In One, $2,000.00
35 4th Place Turkey Castor, Myles KO Tonatco Cryogenics, $1,100.00
36 1st Place Class 6 Swine Velasquez, Valerie K Coastwide Marine Services, LLC, $1,200.00
37 1st Place Class 5 Lamb Glidden, Cassidy KC Barnyard Buddies, $800.00
38 1st Place Class 4 Goat Territo, Renee K The Ex's, $1,100.00
39 2nd Place Class 2 Swine Esparza, Brianna KF Smith,Steve $3,200.00
40 1st Place Topiary Sutton, Courtney K Nicholson,Randy and Suzanne $500.00
41 1st Place Class 3 Steer Burrage, Aubrey KO Roberts,Kevin $4,000.00
42 5th Place Fryers Herman, Justin KC MMIA (M. Marlon Ivy & Associates), $700.00
43 2nd Place Class 3 Swine Wetzel, AJ K Barnyard Buddies, $1,000.00
44 5th Place Broilers Hudson, Claire K Theiss Insurance Agency, $800.00
45 5th Place Turkey Schultz, Elizabeth KC Watson,Janelle $700.00
46 2nd Place Class 4 Swine Lewis, Lyric KF Crowley Family,Michael and Katharine $800.00
47 2nd Place Class 1 Lamb McElroy, Amanda KC The Ex's, $1,000.00
48 2nd Place Class 1 Goat Luu, Johnathn KF Barnyard Buddies, $700.00
49 2nd Place Class 5 Swine Kiefer, Nolan K Nichols,Bryan $1,500.00
50 1st Place Terrarium Sutton, Courtney K Maas,Clyde and Suzanne $500.00
51 2nd Place Class 1 Steer Ruthstrom, Cole KC Northwest Inc., $3,200.00
52 6th Place Fryers Galloway, Kayla KC Smith,Steve $500.00
53 2nd Place Class 6 Swine Swan, Cherish K Barnyard Buddies, $1,200.00
54 6th Place Broilers Johnson, Zachoria KF Theiss Insurance Agency, $600.00
55 6th Place Turkey Daricek, Julia KC Maas,Clyde and Suzanne $400.00
56 3rd Place Class 1 Swine Holmes, Kamerin KF Barnyard Buddies, $900.00
57 2nd Place Class 2 Lamb Allman, Lauren K Elizabeth & Harold Williams Foundation, $900.00
58 2nd Place Class 2 Goat Dykes, Jessie KO Gulf Coast Materials, Inc., $900.00
59 3rd Place Class 2 Swine Maxwell, Tori KO Barnyard Buddies, $1,000.00
60 1st Place Bonsai Orgill, Nanci (Lexi) KC Maas,Clyde and Suzanne $500.00
61 2nd Place Class 3 Steer Hess, Hunter KO Roger Hess, $8,000.00
62 7th Place Fryers Rodriguez, Victoria KF Crowley Family,Michael and Katharine $300.00
63 3rd Place Class 3 Swine Hartis, Cole KO Southwestern Plating Company, $1,100.00
64 7th Place Broilers Gilbert, Sarah KO Frank Family, $600.00
65 7th Place Turkey Castor, Mason KO The Ex's, $600.00
66 3rd Place Class 4 Swine Rojas, Soleil KF Elizabeth & Harold Williams Foundation, $1,000.00
67 2nd Place Class 3 Lamb Rush, Brynn K Barnyard Buddies, $700.00
68 2nd Place Class 3 Goat Gonzalez, Brandon KO Barnyard Buddies, $700.00
69 3rd Place Class 5 Swine Fagan, Cassidy KO Tonatco Cryogenics, $1,200.00
70 1st Place Medium Potted Plant Thomas, Cody KC Tonatco Cryogenics, $400.00
71 3rd Place Class 1 Steer Faircloth, Michael KF WDM, $4,000.00
72 8th Place Fryers Castleman, Maddie KC Rabon Family, $300.00
73 3rd Place Class 6 Swine Bean, Olivia K WDM, $1,000.00
74 8th Place Broilers Castor, Mason KO Nicholson,Randy and Suzanne $500.00
75 8th Place Turkey Ross, Joseph KF MMIA (M. Marlon Ivy & Associates), $300.00
76 4th Place Class 1 Swine Harrelson, Madisyn K Barnyard Buddies, $800.00
77 2nd Place Class 4 Lamb Smith, Kaitlyn K Guenther,Kenneth and Michelle $1,000.00
78 2nd Place Class 4 Goat Harrold, Mikayla K Barnyard Buddies, $700.00
79 4th Place Class 2 Swine Hufschmidt, Bailey KC Barnyard Buddies, $1,000.00
80 1st Place Large Potted Plant Ferguson, Shelby KO Southwestern Plating Company, $300.00
81 3rd Place Class 2 Steer Bishop, Kyle KO Northwest Inc., $4,500.00
82 9th Place Fryers Napolillo, Sydney KO WDM, $300.00
83 9th Place Broilers Castor, Myles KO Frank Family, $500.00
84 9th Place Turkey Reynolds, Lauren KC Ronney & Tracey Nichols, $400.00
85 4th Place Class 3 Swine Miller, Genna KO Elizabeth & Harold Williams Foundation, $1,300.00
86 2nd Place Class 5 Lamb Kell, Kayleigh K Nicholson,Randy and Suzanne $1,100.00
87 2nd Place Class 5 Goat Araoz, Patrishia K Murray Renovations, $900.00
88 4th Place Class 4 Swine Griffin, Caleb KC Yough,Christina $1,200.00
89 1st Place Small Potted Plant Strong, Caroline K MMIA (M. Marlon Ivy & Associates), $200.00
90 3rd Place Class 3 Steer Schultz, Elizabeth KC Coastwide Marine Services, LLC, $3,500.00
91 4th Place Class 5 Swine Williams, Payton K Hanna Vending, $800.00
92 10th Place Fryers Himburg, Kayla KO Rowe,David and Melissa $400.00
93 10th Place Broilers Sanchez, Destiny KF Theiss Insurance Agency, $300.00
94 4th Place Class 6 Swine Aguirre, Elysia K Barnyard Buddies, $800.00
95 3rd Place Class 1 Lamb Watts, Shelby K Barnyard Buddies, $800.00
96 10th Place Turkey Bishop, Kyle KO Maas,Clyde and Suzanne $300.00
97 3rd Place Class 1 Goat Lechel, Taylor K Barnyard Buddies, $900.00
98 5th Place Class 3 Swine Schwertner, Holly KO The Ex's, $1,100.00
99 1st Place Plate Vegetable Chambers, Wyatt KC Coastwide Marine Services, LLC, $150.00
100 4th Place Class 2 Steer Stryker, Kaitlynne KC Tonatco Cryogenics, $3,000.00
101 3rd Place Class 3 Lamb Solberg, Sydney K Elizabeth & Harold Williams Foundation, $1,500.00
102 5th Place Class 5 Swine Ortiz, Julissa KF Crowley Family,Michael and Katharine $1,100.00
103 3rd Place Class 3 Goat Levin, Alexandra K Barnyard Buddies, $1,300.00
104 5th Place Class 2 Steer Hess, Chance KO Barnyard Buddies, $3,200.00

 

 

 

 Website designed by: Wieghat Graphics